Ο Παπαγιάννης εκτέλεσε τον Ολυμπιακό

Δημήτρης Καλαϊτζής02 Νοεμβρίου 2023

Την ήττα με σκορ 79-77 από τη Φενέρμπαχτσε γνώρισε ο Ολυμπιακός στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Δήμιος για τους ''ερυθρολεύκους'' ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης, ο οποίος έβαλε καθοριστικό τρίποντο λίγο πριν το φινάλε του αγώνα. Ο Γουίλιαμς-Γκος αστόχησε στο φλότερ, ο Μιλουτίνοβ δεν βρήκε το φόλοου και ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πλήρωσε το κάκιστο πρώτο δεκάλεπτο όπου δέχθηκε 29 πόντους και παρά την υπερπροσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, δεν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και μοιραία έφυγε με άδεια χέρια από την Τουρκία.

Αυτή ήταν η τρίτη ήττα των Πειραιωτών στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, ενώ το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη πανηγύρισε την πέμπτη νίκη της σε έξι αναμετρήσεις στη φάση των ομίλων.

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 46-33, 58-57, 79-77

Φενέρμπαχτσε: Μότλι 10 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 7 (1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 15 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Χέιζ 9 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πιερ 14 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Γκούντουριτς 4 (2/6 σουτ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 8 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές), Καλάθης 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάνταρ 6 (2/3 δίποντα), Σεστίνα

Ολυμπιακός: Γουόκαπ (0/1 δίποντο, 0/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 13 (2/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Κάναν 15 (3/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης, Φαλ 7 (3/3 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 7 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπραζντέικις 4 (1/4 δίποντα, 2/2 βολές), Πίτερς 19 (7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοβ 12 (5/6 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ)