Ο Παναθηναϊκός ζορίστηκε κόντρα στον Προμηθέα αλλά βγήκε αλώβητος

Κωστής Παναγιώτου13 Φεβρουαρίου 2023

Ο Παναθηναϊκός σε ακόμα ένα παιχνίδι φέτος ήταν κατώτερος των προσδοκιών, με τον Προμηθέα Πάτρας να βάζει δύσκολα στην ομάδα του Ράντονιτς, με τον Γκουντάιτις και τον Μπέικον να πετυχαίνουν σημαντικά καλάθια στο τέλος του αγώνα, δίνοντας τη νίκη στο "τριφύλλι" (87-79) πριν το Final 8 του Κυπέλλου.

Από τους "πράσινους" ξεχώρισαν ο Πονίτκα με 15 πόντους (3/3 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Δημήτρης Αγραβάνης (έκανε το ντεμπούτο στη Basket League με τη φανέλα του Παναθηναϊκού) με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, αλλά και ο Μπέικον, οποίος στο τέλος πέτυχε καθοριστικό τρίποντο για τη νίκη (13 πόντους, 1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Από την ομάδα της Πάτρας σπουδαίο παιχνίδι έκαναν ο Κάουαν με 15 πόντους (1/4 τρίποντα, 4/6 δίποντα), 3 ασίστ, και ο Κουλμπόκα με 22 πόντους (4/9 τρίποντα, 4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν με 8-16, οι "πράσινοι" αντέδρασαν και μείωσαν αρχικά (12-16) αλλά το τέλος της πρώτη περιόδου βρήκε την ομάδα της Πάτρα να προηγείται με διψήφια διαφορά (14-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν σαφώς πιο βελτιωμένος στην επίθεση του και σημείωσε 29 πόντους και με τους Πονίτκα και Λι πήρε το προβάδισμα στο ημίχρονο (43-40). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ και η λήξη της τρίτης περιόδου βρήκε του γηπεδούχους να προηγούνται με 66-63.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός πήρε μια μικρή διαφορά πέντε πόντων (72-67) έξι λεπτά πριν το τέλος, αλλά ο Προμηθέας έμεινε στο παιχνίδι και με τους Κουλμπόκα και Σίμπσον ισοφάρισε σε 76-76, απομένοντας 3:38' πριν το φινάλε.

Οι "πράσινοι" πήραν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και με ένα επιμέρους σκορ 9-0 πήραν διαφορά ασφαλείας, καθοριστικό ήταν το τρίποντο του Μπέικον, περίπου δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, στέλνοντας τη διαφορά στο +5 (81-76). Τελικό σκορ 87-79 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 43-40, 66-63, 87-79

Την 17η αγωνιστική της Basket League ο ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Καρδίτσα (04/03), στο ΟΑΚΑ, και ο Προμηθέας φιλοξενεί με τον ΠΑΟΚ, στην Πάτρα (04/03).