Ο Γκρέι «σκότωσε» τον Ηρακλή

Δημήτρης Καλαϊτζής22 Νοεμβρίου 2020

Ο Ηρακλής δεν έδωσε συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα, καθώς ηττήθηκε στην παράταση από το Περιστέρι (71-75) στο Ιβανώφειο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Στίβεν Γκρέι, ο οποίος «σκότωσε» τους γηπεδούχους έξω από τα 6.75.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για τον Γηραιό στο Πρωτάθλημα, ενώ από την άλλη πλευρά, οι Περιστεριώτες έκαναν το 2/2 με τον Αργύρη Πεδουλάκη στον πάγκο τους.

Να σημειώσουμε ότι οι ιθύνοντες του Ηρακλή έχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία των Κορομηλά, Παναγιώτου και Καλδίρη, που φόρτωσε με φάουλ τους Καββαδά και Τσαϊρέλη, αλλά και για τις τρεις τεχνικές ποινές.

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και αρχικά προηγήθηκε με οκτώ πόντους (12-4) και στη συνέχεια με εννιά (18-9), ωστόσο το Περιστέρι κατάφερε με ένα σερί 6-0 να κατεβάσει τη διαφορά στους τρεις με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (18-15).

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε διαφορετική εικόνα με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και το ημίχρονο να τις βρίσκει ισόπαλες 33-33 χάρη στο καλάθι του Βεργίνη στην εκπνοή.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν τη σφιχτή άμυνα και στην τρίτη περίοδο και πέρασαν μπροστά στο σκορ με έξι πόντους (53-47).

Με τον Καββαδά εκτός παιχνιδιού έχοντας φορτωθεί νωρίτερα με φάουλ, το Περιστέρι προσπάθησε να βρει λύσεις και λίγο έλειψε να πάρει τη νίκη, όμως ο Αθηναίου αστόχησε στην εκπνοή της τέταρτης περιόδου και μοιραία το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το Περιστέρι κατάφερε να φύγει με ένα σπουδαίο διπλό χάρη στον τρομερό Στίβεν Γκρέι, ο οποίος ήταν ασταμάτητος έξω από τα 6.75.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-33, 53-47, 60-60, 71-75

Ηρακλής (Βαγγέλης Ζιάγκος): Σχίζας 2, Καββαδάς 7 (2/6 δίποντα, 3/7 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπόουλιν 9 (3/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Μουρ 4, Χάνλαν 17 (3/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Τσίλντρες 3 (1), Σαγκς 11 (4/7 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 11 (3/5 δίποντα, 5/9 βολές, 6 ριμπάουντ), Βεργίνης 4 (5 ριμπάουντ), Ντάνιελ 3.

Περιστέρι (Αργύρης Πεδουλάκης): Γκάντι, Βασιλόπουλος 8 (0/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), ΜακΛιν 10 (3/11 σουτ, 7 ριμπάουντ), Τζόουνς 9 (3/5 δίποντα, 3/4 βολές, 15 ριμπάουντ), Γκρέι 26 (1/2 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 6/8 βολές, 3 ριμπάουντ), Άρλετζ 1 (0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σκορδίλης 1, Πέτεγουεϊ 9 (1/4 τρίποντα), Βησσαρίου, Αθηναίου 9 (1/3 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ), Καράμπελας 2 (0/4 σουτ, 3 ασίστ).