Ο Γιάννης ισοπέδωσε τους Πέισερς με 41 πόντους

Κωστής Παναγιώτου28 Ιανουαρίου 2023

Οι Μπακς με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αντετοκούνμπο πήραν τη δέκατη διαδοχική νίκη τους απέναντι στους Ιντιάνα Πέισερς, με τον Έλληνας σταρ να σημειώνει 41 πόντους και τα "ελάφια" να φτάνουν στη τρίτη σερί νίκη τους, ανεβαίνοντας στο 31-17.

Στο πρώτο μέρος το Μιλγουόκι ήταν απολαυστικό, σημειώνοντας 85 πόντους (season high), παίρνοντας διαφορά +29 πόντων (56-85). Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι Πέισερς επέστρεψαν στο παιχνίδι, μετατρέποντας τα τελευταία λεπτά σε θρίλερ, με τον Γιάννη να παίρνει πάλι τη σκυτάλη και να οδηγεί την ομάδα του στη πέμπτη νίκη στους τελευταίους έξι αγώνες.

Από τους Πέισερς ξεχώρισαν οι Τέρνερ με 24 πόντους (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) και Χιλντ με 22 πόντους (5/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ενώ από από τους Μπακς γεμάτο παιχίδι πραγματοποίησε ο Τζρου Χόλιντεϊ με 23 πόνους (2/6 τρίποντα), 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Ο "Greek Freak" ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 41 πόντους( 14/22 δίποντα 2/7 τρίποντα 7/18 βολές) 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 33.44 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ, πραγματοποιώντας μια ηγετική εμφάνιση, καθώς την τέταρτη περίοδο που οι Πέισερς πίεσαν και μείωσαν βγήκε μπροστά και καθάρισε τη "μπουγάδα".

Μάλιστα, ο Γιάννης για ακόμη μια φορά χάρισε το κορυφαίο highlight της βραδιάς με το εντυπωσιακό poster κάρφωμα, παίρνοντας παραμάζωμα όποιον βρήκε μπροστά του, τραντάζοντας το καλάθι των Ιντιάνα Πέισερς.