Ο Απόλλων Πάτρας κέρδισε τον Ηρακλή σε φιλικό παιχνίδι

Metrosport Team05 Σεπτεμβρίου 2021

Ο Απόλλων Πάτρας επικράτησε του Ηρακλή με σκορ 83-79 στο φιλικό τεστ που έδωσαν οι δύο ομάδες στο κλειστό της Περιβόλας. Κόλεμαν και Τσαλμπούρης με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους, ο Τέιλορ με 15 πόντους ξεχώρισε από τον Γηραιό.

Το παιχνίδι γενικώς ήταν μοιρασμένο και στα τέσσερα δεκάλεπτα, χωρίς καμία ομάδα να καταφέρει να ξεφύγει στο σκορ σε κανένα σημείο του αγώνα.

Η πατρινή ομάδα ξεκίνησε με πολύ καλά ποσοστά στο τρίποντο (5/6), χωρίς όμως να έχει συνέχεια. Ο Ηρακλής έχοντας σε καλή ημέρα τους Τέρνερ και Τέιλορ, έβγαλε αντίδραση και το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Νίκου Βετούλα να έχει βραχεία κεφαλή στο σκορ (42-41).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Θεσσαλονικείς με καλά ποσοστά έξω από τα 6,75 πήραν προβάδισμα με 48-54, σε ένα διάστημα όπου αγωνίστηκε στα πρώτα του λεπτά και ο Τόνι Ντάγκλας. Οι Πατρινοί αντέδρασαν με τους Διαμαντάκο και Τσαλμπουρη. Αρχικά ισοφάρισαν σε 57-57 στο 28΄ και στο τέλος του γ' δεκαλέπτου πέρασαν μπροστά με +6 (65-59).

Προς το τέλος του αγώνα, ο Ηρακλής προσπάθησε να επανέλθει στο παιχνίδι, μείωσε μάλιστα και στους τρεις (77-74), όμως ο κορυφαίος της αναμέτρησης Κόλεμαν με οκτώ συνεχόμενους πόντους ήταν αυτός που μίλησε τελευταίος και οδήγησε τον Απόλλωνα στη νίκη με σκορ 83-79.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 42-41, 65-59, 83-79

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Νίκος Βετούλας): Coleman 17(1), Montgomery 9(1), Barefield 8(2), Τσιακμάς, Τσαλμπούρης 16(3), Διαμαντάκος 8, Δίπλαρος 14(3), Μολφέτας, Μπαζίνας, Davis 11(1).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Woolridge 12(1), Finke 4, Φίλλιος, Αγραβάνης 7, Taylor 15(2), Χαριτόπουλος 9(1), Κουζέλογλου 5(1), Douglas 7(1), Turner Jr. 11(2), Παπαδάκης, Lynch 9.