Ο Αλέ βγήκε νικητής και επέστρεψε με χατ - τρικ στη Ντόρτμουντ

Metrosport Team14 Ιανουαρίου 2023

Την περιπέτεια της υγείας του φαίνεται πως άφησε για τα καλά πίσω ο ποδοσφαιριστής της Ντόρτμουντ, Σεμπάστιαν Αλέ, ο οποίος λίγο μετά τη μεταγραφή του από τον Άγιαξ στον γερμανικό σύλλογο, διαγνώστηκε με καρκίνο στους όρχεις και ξεκίνησε θεραπεία για να βγει νικητής.

Ο ίδιος μετά το πιο σημαντικό γκολ της ζωής του, πέτυχε άλλα τρία στην φιλική αναμέτρηση της Ντούρτμουντ με αντίπαλο τη Βασιλεία στο συνολικό 6-0, μάλιστα το χατ τρικ το πέτυχε μέσα σε 7 λεπτά καθώς πέρασε ως αλλαγή στο 61ο λεπτό στη θέση του Μάρκο Ρόις.

Το πρώτο γκολ του το πέτυχε στο 81΄ με πέναλτι ενώ στη συνέχεια σκόραρε δύο φορές ακόμα στο 86΄και το 88΄, δείχνοντας πως αρχίζει να επιστρέφει στις αγωνιστικές υποχρεώσεις του συλλόγου, που σε δημοσίευση του, ανέφερε, «...δεν κλαίμε, είναι απλά ένα φιλικό, δεν κλαίμε».