ΝΒΑ: Θέλημα Καουάι Λέοναρντ το 6ο break και... 3-3

Metrosport Team05 Ιουνίου 2021

Αυτή η σειρά δεν θέλουμε να τελειώσει! Οι Κλίπερς και οι Μάβερικς προσφέρουν μία σειρά αγώνων με εξέλιξη που καμία άλλη δεν είχε στο παρελθόν στο ΝΒΑ, αφού σήμερα τα ξημερώματα έγινε το 3-3 με το 6ο break αφού η ομάδα του Λος Άντζελες νίκησε ξανά μέσα στο Ντάλας με 104-97.

Ήταν θέλημα Καουάι Λέοναρντ να πάει η σειρά στο έβδομο και τελευταίο ματς. Ο ολ σταρ φόργουορντ των Κλίπερς σημείωσε 45 πόντους, 29 εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο, με 18/25 σουτ και κάποια καθοριστικά καλάθια στην τέταρτη περίοδο. Μπήκε μάλιστα σε μία μικρή λίστα παικτών που είχαν 45+ πόντους με 70%+ εντός πεδιάς σε εκτός έδρας ματς. Από το 1963 το κατάφεραν μόνο οι Τσαρλς Μπάρκλεϊ, Λεμπρόν Τζέιμς και Τζαμάλ Μάρεϊ.

Δεν ήταν μόνος του όμως, αφού ο Πολ Τζορτζ είχε 20 πόντους έστω και με 6/15 σουτ, 13 ριμπάουντ, έξι ασίστ και τρεις τάπες ενώ ο Ρέτζι Τζάκσον είχε 25 πόντους, εννιά ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Για τους Μάβερικς ο Λούκα Ντόνσιτς είχε 29 πόντους, με 11/24 σουτ, 11 ασίστ, οχτώ ριμπάουντ και τέσσερα κλεψίματα ενώ 23 πόντους με 9/19 σουτ είχε ο Τιμ Χάρνταγουεϊ τζούνιορ.