ΝΒΑ: Έχασαν δικό τους παιχνίδι οι Μπακς – Θρίαμβος των Λέικερς

Metrosport Team18 Ιανουαρίου 2022

Επτά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα στην Ατλάντα, οι Μπακς έδειχναν έτοιμοι για μία νίκη αφού ήταν μπροστά με 10 πόντους, ενώ νωρίτερα πριν το τέλος του ημιχρόνου προηγήθηκαν και με 14. Τελικά όμως επιβεβαίωσαν ότι δεν είναι στην καλύτερη φόρμα τους αφού έχασαν ένα φαινομενικά δικό τους παιχνίδι, στην έκτη ήττα τους στα τελευταία οχτώ παιχνίδια τους στο ΝΒΑ.

Οι Χοκς επιβλήθηκαν των πρωταθλητών με 121-114, με κορυφαίο τον Τράι Γιανγκ που είχε 30 πόντους και 11 ασίστ ενώ για τους Μπακς ο Κρις Μίντλετον είχε 34 πόντους, επτά ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε μεν 27 πόντους με έξι ριμπάουντ και έξι ασίστ αλλά ήταν άστοχος με 7/17 δίποντα, 1/3 τρίποντα και πέντε λάθη.

Ο Ντέβιν Μπούκερ έκανε πάρτι με 48 πόντους, πέντε ριμπάουντ και έξι ασίστ στη νίκη των Σανς στο Σαν Αντόνιο με 121-107 επί των Σπερς που ήρθε χάρη στο επιμέρους 34-16 της τέταρτης περιόδου. Ο ολ σταρ γκαρντ των Σανς με τη 15η «40άρα» του ισοφάρισε το σχετικό ρεκόρ του Αμάρε Στάνταμαϊρ με τους «ήλιους».

Μεγάλη νίκη σημείωσαν οι Λέικερς με ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, επικρατώντας των Τζαζ με 101-95. Ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 25 πόντους, επτά ριμπάουντ και επτά ασίστ για τους νικητές ενώ από την άλλη πλευρά ο Ρούντι Γκομπέρ είχε 19 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Ο Λούκα Ντόνσιτς σημείωσε το τρίτο του triple-double στους τελευταίους πέντε αγώνες των Μάβερικς τους οποίους οδήγησε στη νίκη επί των Θάντερ με 104-102. Ο Σλοβένος είχε 20 πόντους, 11 ριμπάουντ και 12 ασίστ.

Ο Γιουσούφ Νούρκιτς σκέπασε τα καλάθια με 21 πόντους και 22 ριμπάουντ στη νίκη των Μπλέιζερς μέσα στο Ορλάντο με 98-88.

Τέλος, οι Χιτ επικράτησαν των Ράπτορς με 104-99, με τον Τζίμι Μπάτλερ να φτάνει σε triple-double με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.