Νίκησε τον Φίλιππο Βέροιας και προκρίθηκε στον τελικό Κυπέλλου ο ΠΑΟΚ

Δημήτρης Καλαϊτζής22 Μαΐου 2021

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 34-26 τον Φίλιππο Βέροιας στο ΔΑΚ Κοζάνης και θα αντιμετωπίσει στον τελικό Κυπέλλου την ΑΕΚ.

Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ στη συνέχεια ο Φίλιππος πέρασε μπροστά με δυο γκολ (5-7). Ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα σερί 5-0 και προηγήθηκε με 10-7, ενώ έκλεισε το ημίχρονο στο +4 (16-12).

Οι Βεροιώτες έβγαλαν αντίδραση στην επανάληψη και μάζεψαν γρήγορα την διαφορά πλησιάζοντας στο γκολ (18-17).

Ο Δικέφαλος δεν πτοήθηκε, πάτησε γκάζι και εκτόξευσε την διαφορά στα οκτώ τέρματα (27-19) κι εν τέλει πήρε το παιχνίδι κερδίζοντας με 34-26.

ΠΑΟΚ- Φίλιππος Βέροιας 34-26
Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-6, 9-7, 11-8, 14-10, 16-12 (ημχ), 17-15, 19-17, 24-19, 28-19,31-24, 34-26.
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Τσαναξίδης 3, Μέντουριτς 1, Λιάπης 3, Αποστόλου 1, Στογιάνοβιτς 7, Σεϊρεκίδης 7, Καραγκιοζόπουλος 3, Καβουσανάκης, Τζωρτζίνης 3, Γκίγκοφ, Άρσιτς, Παπαβασίλης 4, Νικολαΐδης 1, Γιορανίδης 1, Κυριακίδης, Παπαγιώτας.
Φίλιππος Βέροιας (Τούτσης): Παπαγιάννης, Κακαφίκας, Καραγιοβάνης, Στανκίδης, Κωστακίδης 9, Κριούτσκοφ, Παπαδόπουλος, Κουκουτσίδης 1, Τριανταφυλλίδης 8, Μούγιτς 2, Κ. Φιλόσογλου, Σόφρανατς 1, Τσαμήτρος , Β. Φιλόσογλου 3, Μπαλτατζής 2, Πετρομελίδης.
Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης.

Κυριακή 23 Μαΐου 2021

Τελικός 16:00 (ΕΡΤ3)

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ

Χάντμπολ Γυναικών

Στην 3η αγωνιστική των play-offs του Πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής Χάντμπολ Γυναικών, το απόγευμα του Σαββάτου 22 Μαΐου 2021 στο «Φιλίππειο», ο ΠΑΟΚ Mateco κέρδισε την Βέροια 2017 με σκορ 17-35