Με ανατροπή η Μπαρτσελόνα, πήρε... ανάσα ο Κούμαν!

Δημήτρης Καλαϊτζής16 Δεκεμβρίου 2020

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της και έκτη συνολικά στο Πρωτάθλημα πέτυχε η Μπαρτσελόνα. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε σε 12 λεπτά να κάνει την ολική ανατροπή και να επικρατήσει 2-1 της Σοσιεδάδ και να ανέβει στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στην αντίπερα όχθη, οι Βάσκοι γνώρισαν τη δεύτερη μόλις ήττα τους στο Πρωτάθλημα κι αν ήταν πιο αποτελεσματικοί θα μπορούσαν να είχαν φύγει τουλάχιστον με τον βαθμό της ισοπαλίας από το «Καμπ Νου».

Στα του αγώνα, η Σοσιεδάδ ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Ζοζέ στο 27΄, όμως η χαρά της κράτησε για τέσσερα λεπτά, αφού οι Καταλανοί ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Άλμπα.

Και σα να μην έφτανε αυτό, η ομάδα του Κούμαν έφερε τούμπα το ματς με τον Ντε Γιονγκ στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης. Στα επόμενα λεπτά, δεν άλλαξε κάτι, πάρα τις εκατέρωθεν φάσεις των δυο ομάδων.