Νίκη με ανατροπή επί της Λέστερ για την Άρσεναλ

Metrosport Team28 Φεβρουαρίου 2021

Τους τρεις βαθμούς της νίκης πήρε η Άρσεναλ στο «King Power» επικρατώντας της Λέστερ με 1-3 σε ματς για την 26η αγωνιστική της Premier League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Τίλεμανς στο 6' αλλά οι «κανονιέρηδες» ανέτρεψαν το σκορ πριν το ημίχρονο με τα γκολ του Νταβίντ Λουίζ στο 39' και του Λακαζέτ με πέναλτι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους «16» του Europa League σφράγισε τη νίκη της με το γκολ του Πεπέ στο 52'.

Λέστερ (Μπρένταν Ρότζερς): Σμάιχελ, Τόμας (45’ Ολμπράιτον), Σογιουντσού, Έβανς (69’ Άμαρτεϊ), Καστάνιε, Μπαρνς (51’ Ουντέρ), Τίλεμανς, Ντίντι, Περέιρα, Βάρντι, Ιχεανάτσο.

Άρσεναλ (Μίκελ Αρτέτα): Λένο, Τίρνι, Μαρί, Νταβίντ Λουίζ, Σέντρικ, Τζάκα, Ελνένι (66' Πάρτι), Γουίλιαν, Σμιθ-Ρόου (42' Όντεγκααρντ), Πεπέ, Λακαζέτ (84' Ομπαμεγιάνγκ).