NBA: «Παρέλαση» των Χοκς στο L.A, καταιγιστικοί Μπακς και Σέλτικς

Metrosport Team18 Μαρτίου 2024

To ΝΒΑ φρόντισε να δικαιώσει για ακόμη μια Κυριακή τους «ξενύχτηδες» λάτρεις του... αμερικανικού basket ,με τους Μπακς και τους Σέλτικς να είναι καταιγιστικοί κόντρα σε Σανς και Ουίζαρντς. Εύκολες νίκες για Μάτζικ και Χοκς, με buzzer beater του Ίρβινγκ οι Μάβερικς τους πρωταθλητές Νάγκετς.

Ο Βίκτορ Γουεμπανιάμα έκανε απίστευτα πράγματα σε άμυνα κι επίθεση, οδηγώντας τους Σπερς στη νίκη (122-115, 110-110κ.α.) επί των Νετς στην παράταση. Ο Γάλλος απέδειξε για ακόμα μια φορά γιατί θεωρείται το… next big thing του NBA, μετρώντας 33 πόντους με 14/26 σουτ, συν 15 ριμπάουντ, 7 ασίστ κι 7 τάπες σε 36 λεπτά!

Από την άλλη, με ένα απίθανο καλάθι του Κάιρι Ίρβινγκ στη λήξη, οι Μάβερικς νίκησαν 107-105 τους Νάγκετς. Συνολικά, είχε 24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 3 τάπες. Ανάμεσα στους διακριθέντες και ο Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος με τρίποντο είχε ισοφαρίσει σε 105-105, τελείωσε το ματς με 37 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Φοβεροί και τρομεροί οι Χοκς έκαναν «παρέλαση» στο Λ.Α., επικρατώντας 110-93 των Κλίπερς. Ο Ντεζούντε Μάρεϊ ήταν ο πρωταγωνιστής (βλ. 21π., 10ασ.) της Ατλάντα, η οποία ανάγκασε την ομάδα του Λ.Α., στην τέταρτη ήττα στα τελευταία πέντε ματς. Μολονότι έπαιξαν με απουσίες, οι Σέλτικς με πρωταγωνιστές τους Τέιτουμ και Χάουζερ (είχαν από 30 πόντους), επικράτησαν 130-104 των Ουίζαρντς.

Με ένα απίθανο buzzer-beater τρίποντο του Μπαμ Αντεμπάγιο, οι Χιτ λύγισαν (104-101) τους Πίστονς. Εύκολη 'ήταν και επικράτηση (111-96) των Μάτζικ επί των Ράπτορς, με τον Πάολο Μπανκέρο να είναι με 29 πόντους ο πρώτος σκόρερ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμεινε σε ρόλο θεατή για τέταρτη φορά σε 68 αγώνες της φετινής σεζόν, λόγω ενοχλήσεων στο πόδι, αλλά οι Μπακς νίκησαν εύκολα με 140-129 τους Σανς στο «Fiserv Forum» και συνεχίζουν με στόχο τη δεύτερη θέση της Ανατολής.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων που έγιναν το βράδυ της Κυριακής (17/3)

Μιλγουόκι - Φίνιξ 140-129

Ντιτρόιτ - Μαϊάμι 101-104

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων που έγιναν τα ξημερώματα της Δευτέρας (18/3)

Ντάλας - Ντένβερ 107-105

Ουάσινγκτον - Βοστώνη 104-130

Ορλάντο - Τορόντο 111-96

Σαν Αντόνιο - Μπρούκλιν 122-115 (110-110κ.α.)

ΛΑ Κλίπερς - Ατλαντα 93-110