Μουντιάλ 2022: Τρομερός Ριτσάρλισον οδήγησε τη Βραζιλία σε εύκολη νίκη επί της Σερβίας

Πέτρος Χαριζακλής24 Νοεμβρίου 2022

Αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, η Βραζιλία πήρε μια σχετικά εύκολη νίκη επί της Σερβίας με 2-0 στην πρεμιέρα του Μουντιάλ του Κατάρ.

Εξαιρετικός ο Ριτσάρλισον που με δύο δικά του γκολ οδήγησε τη «σελεσάο» στο τρίποντο, έχασε αρκετές ευκαιρίες η Βραζιλία για να πετύχει κι άλλα τέρματα. Βασικός στη Σερβία ο Αντρίγια Ζίφκοβιτς, βγήκε ως αλλαγή στο 57'.

Το πρώτο γκολ ήρθε στο 62' όταν ο Βινίσους που σούταρε μέσα από την περιοχή και ο κίπερ των Σέρβων απέκρουσε, με τον Ριτσάρλισον να παίρνει το ριμπάουντ για να σκοράρει το 1-0.

Εντεκα λεπτά αργότερα, ο επιθετικός της Τότεναμ πέτυχε ένα απίθανο γκολ. Ο Βινίσιους του έβγαλε μπαλιά με το εξωτερικό φάλτσο, ο Ριτσάρλισον σήκωσε την μπάλα και με τρομερό γυριστό σουτ «έγραψε» το 2-0.