Μεγάλη νίκη του Άρη στη Νίκαια επί του Ιωνικού

Metrosport Team11 Δεκεμβρίου 2022

Μεγάλη νίκη πήρε ο Άρης επικρατώντας στην παράταση με 90-97 του Ιωνικού στην 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League. Εντυπωσιακός ο Τολιόπουλος με 26 πόντους.

Ο Ιωνικός είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο. Κατάφερε να πάρει μια διαφορά 10 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου και παρότι ο Άρης βελτιώθηκε στη δεύτερη, τη διατήρησε και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα επτά πόντων (33-26).

Οι «κιτρινόμαυροι» έγιναν πιο πιεστικοί στην άμυνα και κάνοντας πιο σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφερε στο τέλος της τρίτης περιόδου να ισοφαρίσει (59-59). Στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι έχτισαν και πάλι μια διαφορά ασφαλείας και κρατούσαν τη νίκη δύο λεπτά πριν από το φινάλε αλλά ο Άρης το πάλεψε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Μήτρου Λονγκ και Τολιόπουλος έβαλαν μεγάλα σουτ κάνοντας το 76-73 αλλά ο Μαυροκεφαλίδης σκόραρε για το +5.

Ο Τολιόπουλος με τρίποντο και βολές έκανε το 79-79 με βολές στα 29.8". Ο Αρσενόπουλος έκανε επιθετικό φάουλ στα 8.6", ο Άρης πήρε την κατοχή, η μπάλα πήγε στον Τολιόπουλο, όμως η προσπάθειά του βρήκε... ταβάνι και ο αγώνας πήγε στην παράταση.  Εκεί, ο Ιωνικός έμεινε από δυνάμεις και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι χάρη στην ευστοχία του έξω από τα 6.75 και εν τέλει, να πάρουν μια δύσκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 33-26, 51-51, 79-79, πρτσ 90-97

Ιωνικός (Μέξας): Χάμιλτον 6 (2/12 σουτ, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη σε 36 λεπτά), Μαυροκεφαλίδης 31 (6/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10/12 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάντζαρης 15 (5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη σε 37 λεπτά), Χόκινς 8 (2), Λέισι 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπέμπης, Νούνιεθ-Καστίγιο 11 (1), Σίμονς 4, Αρσενόπουλος 7 (1), Παρκς

Άρης (Καστρίτης): Χόρχλερ 1, Γκούντγουιν 18 (9/13 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τολιόπουλος 26 (4/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/4 βολές), Νότε 24 (6/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές), Νετζήπογλου 3 (1), Μήτρου-Λονγκ 15 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σανόγκο 9, Σχίζας 1, Καββαδάς, Φίλλιος, Χάγκινς.