Μεγαλειώδης εμφάνιση από τον Γιάννη - «Δεν είμαι σίγουρος πως είχε covid!»

Metrosport Team26 Δεκεμβρίου 2021

Σούπερ εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που γύρισε μετά από δέκα ημέρες και πήρε τους Μπακς από το χέρι για την σπουδαία ανατροπή επί των Σέλτικς (117-113).

Είναι ενδεικτικό, ότι ο συμπαίκτης του ρωτήθηκε για την παρουσία του Έλληνα άσου μετά την επιστροφή του από το ιατρικό πρωτόκολλο για τον κορωνοϊό, δίνοντας μία... αφοπλιστική απάντηση: «36, 5 και 12. Δεν είμαι σίγουρος πως είχε covid.»

Ο Giannis έκλεισε τον αγώνα με 36 πόντους (13/21 δίποντα, 10/15 βολές), 11 ριμπάουντ, πέντε ασίστ και δύο μπλοκ σε 30 λεπτά, ήταν φοβερός στην επίθεση στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο, έβγαλε μερικές απίθανες άμυνες, έκοψε στα τελευταία δευτερόλεπτα κάρφωμα του Ρόμπερτ Γουίλιαμς και πρόσφερε μία μαγική βραδιά.

Πολύ καλός ήταν και ο Τζρου Χόλιντεϊ σε άμυνα κι επίθεση, σημαντική η συνεισφορά του Μπόμπι Πόρτις (16 πόντοι - 10 ριμπάουντ) που έμεινε στον ρόλο του αναπληρωματικού σέντερ καθώς γύρισε και αυτός μετά από δέκα ημέρες σε καραντίνα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-35, 47-62, 90-94, 117-113