Με τρομερό Γουόκαπ ο Ολυμπιακός πέρασε από το Κάουνας

Metrosport Team01 Μαρτίου 2024

Ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε στο δεύτερο ημίχρονο και πέρασε με 95-76 από την έδρα της Ζάλγκιρις στο Κάουνας για την 27η αγωνιστική της EuroLeague. Ρεκόρ καριέρας με 22 πόντους από τον Τόμας Γουόκαπ. Πολύ καλοί και οι Σακίλ ΜακΚίσικ - Άλεκ Πίτερς.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έβαλε τις βάσεις της νίκης στην τρίτη περίοδο και είχε τριπλέτα πρωταγωνιστών. Ο Τόμας Γουόκαπ, ο Άλεκ Πίτερς και ο Σακίλ ΜακΚίσικ βρέθηκαν σε πολύ καλό βράδυ και βοήθησαν τους ερυθρόλευκους να βελτιώσουν το ρεκόρ τους σε 16-11.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο και οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων (39-41). Όμως το δεύτερο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Οι παίκτες του «πάτησαν το γκάζι» και άφησαν πίσω τη Ζαλγκίρις. Με τον Ράιτ πήραν διψήφιο προβάδισμα (47-58 στο 27’) και δεν ξανακοίταξαν πίσω. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 56-69, ο ΜακΚίσικ με τρίποντο έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 20 (61-82 στο 35΄) ενώ ο Πίτερς διαμόρφωσε το τελικό 73-95.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 39-41, 56-69, 76-95