Με τεσσάρα η Παρί Σεν Ζερμέν κατέκτησε το Super Cup

Metrosport Team31 Ιουλίου 2022

Με το εντυπωσιακό 4-0 η Παρί Σεν Ζερμέν επιβλήθηκε της Ναντ και κατέκτησε το 11ο Super Cup στην ιστορία της, στο ντεμπούτο του Κριστόφ Γκαλτιέ στον πάγκο των Παριζιάνων.

Η Παρί είχε κατακτήσει το τελευταίο Super Cup το 2020 και επέστρεψε μετά από δυο χρόνια στην... κορυφή, έχοντας σε μεγάλα κέφια τους Μέσι και Νεϊμάρ.

Ιδανικά ξεκίνησαν οι Παριζιάνοι με τον Λιονέλ Μέσι στο 22ο λεπτό να αδειάζει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και να ανοίγει το σκορ με ένα όμορφο γκολ, ενώ στο 45+5’ ο Νεϊμάρ σκόραρε με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ και έστειλε την Παρί στα αποδυτήρια με προβάδισμα δυο τερμάτων.

Η Ναντ ούτε στο δεύτερο ημίχρονο μπορούσε να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Ντοναρούμα, με τους Παριζιάνους να το εκμεταλλεύονται και στο 57’ ο Σέρχιο Ράμος να κάνει το 3-0 με ωραίο τακουνάκι από κοντά

Στο 80’ ο Καστεγέτο ανέτρεψε τον Νεϊμάρ μέσα στην περιοχή, με τον Βραζιλιάνο δυο λεπτά αργότερα να εκτελεί το πέναλτι και να γράφει το 4-0!