Με Μαντσίνι ο Άρης, 1-0 την ΑΕΛ

Metrosport Team30 Αυγούστου 2020

Την τρίτη του φιλική νίκη πήρε ο Άρης επικρατώντας με 1-0 της ΑΕΛ στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Οι «κιτρινόμαυροι» αγωνίστηκαν με δύο ενδεκάδες, μία σε κάθε ημίχρονο, και πήραν το παιχνίδι με ένα ωραίο γκολ του Ντάνιελ Μαντσίνι στο 82'.

Ο αγώνας

Ο Άρης είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο 12’ με εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Γκάμα αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι της εστίας της ΑΕΛ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν τον Νάγκι με σουτ του Φετφατζίδη και του Σάσα χωρίς αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους τελική στο 45’ με ένα σουτ του Τόρζε που μπλόκαρε ο Κουέστα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μίκαελ Ένινγκ άλλαξε την ενδεκάδα του πλην του Κουέστα.

Η ΑΕΛ απείλησε δύο φορές μέσα σε ένα τρίλεπτο. Αρχικά στο 60’ με τον Τρούγιτς που μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, πέρασε και τον Κουέστα, αλλά το πλασέ του πέρασε παράλληλα από την εστία του Άρη. Στο 62’ ο Μιλοσάβλιεβιτς κρέμασε τον Κουέστα και ο Μπαγκαλιάνης αποσόβησε το γκολ αποκρούοντας την μπάλα πάνω στη γραμμή!

Στο 63’ ο Μιχάλης Γρηγορίου άλλαξε όλη την ενδεκάδα της ΑΕΛ.

Στο 73’ οι Θεσσαλοί πλησίασαν στο γκολ με τον Σπαρβ αλλά ο Κουέστα δήλωσε «παρών» όπως και στο σουτ του Παπάζογλου στο 81’.

Ο Άρης πέτυχε το γκολ που έψαχνε στο 82’ με ωραίο σουτ του Μαντσίνι εκτός περιοχής.

Στο 88’, ο Μαντσίνι θα μπορούσε να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα και του Άρη. Ο Αργεντινός βρέθηκε απέναντι στον Μπάγιτς μετά από κάθετη του Μαρτίνες αλλά το πλασέ του ήταν πάνω στον τερματοφύλακα της ΑΕΛ.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Μπουρνέλη βρήκε τον Άρη νικητή με 1-0 επί της ΑΕΛ

Θυμηθείτε το live του metrosport.gr

Άρης (Μίκαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ντάτκοβιτς, Ροζ, Σάκιτς, Γκάνεα, Σάσα, Τζέγκο, Μπερτόλιο, Λόπεθ, Γκάμα, Φετφατζίδης

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Μπαγκαλιάνης, Δεληζήσης, Μαρτίνες, Μπακούτσης, Μαντσίνι, Μάνος, Σενγκέργκης, Μαρμαρίδης, Αντέμ (83’ Τσαγκαλίδης)

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκιί, Μπέρτος, Στελιάνο, Ζίζιτς, Σεσέροβιτς, Γκεζάλ, Μιλοσάβλιεβιτς, Τόρζε, Ντουρμισάι, Τρούγιτς.

Από το 63' αγωνίστηκαν οι: Μπάγιτς, Μαϊδανός, Μουζέκ, Ηλιάδης, Γρηγορόπουλος, Χαλάτζης, Σπάρβ, Πίνακας, Παπάζογλου, Πλατέλλας, Βινίσιους