Λύγισε ο ΠΑΟΚ, ηττήθηκε με 3-1 από τον Παναθηναϊκό

Metrosport Team15 Ιανουαρίου 2023

Την ήττα με 3-1 γνώρισε ο ΠΑΟΚ από τον Παναθηναϊκό. Ο Δικέφαλος προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στο παιχνίδι.

Το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 0-3 αλλά με ένα σερί πέντε πόντων ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά. Οι «πράσινοι» έκαναν το 7-12, ο Δικέφαλος ισοφάρισε αλλά οι Πετρέα, Ερνάντες και Κόβαρ έδωσαν «αέρα» πέντε πόντων (12-17) στο «τριφύλλι. Ο Ερνάντες σκόραρε για το 17-21 και ο άσος του Φράγκου ουσιαστικά… καθάρισε το σετ. Ο Δικέφαλος μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο σετ, το οποίο κατάφερε και να πάρει.

Στο επόμενο, οι «ασπρόμαυροι» εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ και έφτασαν ακόμη και στο 17-13 αλλά ο Ρανγκέλ ισοφάρισε σε 20-20, ο Γιάκομπσεν έκανε το 21-23, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 24-24 αλλά οι «πράσινοι» βρήκαν τις λύσεις και με το 24-26 πήραν εκ νέου το προβάδισμα.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο και έφτασε και στο 17-12 αλλά στο 20-15 ήρθε τα πράγματα άλλαξαν. Ο Ράπτης με άουτ έφερε την διαφορά στον πόντο (20-19), με τον Κόβαρ να ισοφαρίζει σε 22-22. Ο ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκε για παράβαση του Ερνάντες και οι δύο ομάδες δέχτηκαν από μια κόκκινη κάρτα, με το σκορ να πηγαίνει στο 23-23. Ο Κουβανός με μπλοκ-άουτ έδωσε ματς μπολ στους «πράσινους» και το σετ οδηγήθηκε στην παράταση (25-25). Ο Πετρέας με μπλοκ έκανε το 27-27, ο Κόβαρ έδωσε νέο ματς μπολ στο 32-33 και τελικά ο Ερνάντες τελείωσε το ματς με 34-36.

Τα σετ: 18-25, 25-16, 24-26, 34-32