«Κάζο» του Παναθηναϊκού από τον Ερυθρό Αστέρα

Metrosport Team19 Μαρτίου 2021

Ήττα-πισωγύρισμα για τον Παναθηναϊκό στη EuroLeague που μετά την νίκη του επί της Μακάμπι ηττήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα στο ΟΑΚΑ με 82-86.

«Δήμιος» των «πρασίνων» ο Τζόρνταν Λόιντ που τελείωσε το παιχνίδι με 27 πόντους (7/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 4/4 βολές), οι 16 εξ αυτών στην τελευταία περίοδο. Είχε επίσης 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να παίρνει το πάνω χέρι στο ματς στην τρίτη περίοδο όταν με ένα σερί 15-0 μετέτρεψαν το 44-48 σε 59-48.

Όμως οι Σέρβοι απάντησαν στη συνέχεια με δικό τους σερί 0-18 και το σκορ έγινε 59-66.

Αυτό έφερε εκνευρισμό στους «πράσινους» με ενδεικτική την αποβολή του Όντεντ Κάτας με δύο τεχνικές ποινές σε πέντε λεπτά.

Ο Ερυθρός Αστέρας κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος παρά τα τρελά σουτ του Σαντ Ρος και του Χεζόνια με μπροστάρη τον Λόιντ και πανηγύρισε την ένατη νίκη του στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 40-40, 59-60, 82-86.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 2, Παπαγιάννης 14 (7/10δ, 8ρ.), Μποχωρίδης, Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 14, Χεζόνια 15, Δίπλαρος, Ουάιτ 5, Μήτογλου 9, Μπέντιλ, Σαντ-Ρος 21 (3ρ, 4ασ, 7κλ.).

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Χολ, Ουόλντεν 14, Λόιντ 27 (4ρ, 5ασ.), Ουσκόκοβιτς 3, Λάζιτς 7, Ριθ, Ράντανοβ 2, Ντόμπριτς 6, Σιμόνοβιτς 8, Γιάγκοντιτς-Κούριτζα 2, Κούζμιτς 9, Ννόκο 8.