Καθάρισε στο δεύτερο η ΑΕΚ

Δημήτρης Καλαϊτζής21 Δεκεμβρίου 2022

Μπορεί για 45 λεπτά να δυσκολεύτηκε όμως στην επανάληψη η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και έφτασε στο 3-0 επί της Λαμίας στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Τομ Φαν Βέερτ, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 62ο λεπτό και με δύο προσωπικά του γκολ (67΄, 90+5΄) κι άλλο ένα του Λιβάι Γκαρσία (88΄ φωνάζουν οι φιλοξενούμενοι πως έγινε επιθετικό φάουλ), η Ένωση έφτασε στη νίκη που τη φέρνει με αγώνα παραπάνω στο -5 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, που δοκιμάζεται το βράδυ στην έδρα του Ιωνικού.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα)Αθανασιάδης - Ρότα, Μήτογλου, Μουκουντί, Χατζισαφί - Πινέδα, Σιμάνσκι (62’ Φαν Βέερτ), Γιόνσον, Μάνταλος (88’ Γαλανόπουλος) – Γκαρσία (90’ Χριστόπουλος), Αραούχο.

ΛΑΜΙΑ (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ - Σιμόν, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ (84’ Σαραμαντάς) - Τζανδάρης, Μπεχαράνο (79’ λ.τρ. Μπάμπης) - Τσιλούλης, Σλίβκα (72’ Ντε Βινσέντι), Νούνιες (84’ Μποάκιε) – Μανούσος (72’ Γιακουμάκης).