«Καθάρισαν» οι... βαριές φανέλες, λυτρώθηκε με Σιμάνσκι η Πολωνία

Metrosport Team09 Σεπτεμβρίου 2021

Οι...βαριές φανέλες δεν είχαν πρόβλημα να επιβληθούν των αντιπάλων τους στα χθεσινά παιχνίδια των προκριματικών του Μουντιάλ, αφού Γερμανία, Ιταλία και Ισπανία συνέχισαν με νίκες, ενώ η Αγγλία δέχθηκε γκολ ισοφάρισης από την Πολωνία στις καθυστερήσεις. Στον όμιλο που μετέχει και η εθνική μας, η Ισπανία πέρασε νικηφόρα από την Πρίστινα, κερδίζοντας το Κόσοβο με 2-0 και εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Σουηδίας, για να αποσπαστεί κι άλλο στην κορυφή. Ο Φορνάλς στο 32΄έκανε το 0-1 για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε και ο Φεράν Τόρες στο φινάλε του αγώνα, σφράγισε τη νίκη των Ισπανών.

Στον 3ο όμιλο η Ιταλία μετά τις δύο συνεχόμενες ισοπαλίες απέναντι σε Βουλγαρία και Ελβετία, ξέσπασε στην αδύναμη Λιθουανία, φιλοδωρώντας τη με 5 γκολ! Πρωταγωνιστής στο πρώτο μέρος ο Μόιζε Κέαν που σημείωσε δύο τέρματα, καλύπτοντας επάξια το κενό του Ιμόμπιλε, ενώ βρήκαν δίχτυα επίσης οι Ρασπαντόρι και Ντι Λορέντζο. Για τον ίδιο όμιλο η Ελβετία άφησε δύο βαθμούς στο Μπέλφαστ, μένοντας στο 0-0 με την Βόρεια Ιρλανδία.

Στον 5ο όμιλο το Βέλγιο πανηγύρισε μια «επαγγελματική» νίκη απέναντι στην Λευκορωσία, σε παιχνίδι που διεξήχθη στο Καζάν, λόγω των περιορισμών που ισχύουν στην Λευκορωσία. Παρά την απουσία του Λουκάκου, οι Βέλγοι προηγήθηκαν με το τέρμα του Πράετ στο πρώτο μέρος και παρότι σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες στην επανάληψη, τελικά δεν το πλήρωσαν και πήραν το πολύτιμο τρίποντο. Την ίδια ώρα η Ουαλία άφηνε δύο πολύτιμους βαθμούς, μένοντας στο 0-0 απέναντι στην μαχητική Εσθονία και έχανε έδαφος στη μάχη της πρόκρισης.

Λύτρωση με Σιμάνσκι!

Στο μεγάλο παιχνίδι του 9ου ομίλου Πολωνία και Αγγλία έμειναν ισόπαλες με σκορ 1-1, ύστερα από ένα ματς με συγκλονιστικό φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον αρχηγό τους και... συνήθη ύποπτο Χάρι Κέιν στο 72΄(ξεπέρασε τον Μάικλ Όουεν στην 5η θέση των σκόρερ όλων των εποχών, φτάνοντας τα 41 γκολ με το εθνόσημο), αλλά οι Πολωνοί δεν τα παράτησαν και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με την κεφαλιά του Σιμάνσκι στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Την ίδια ώρα η Αλβανία έχοντας πέντε διαφορετικούς σκόρερ, κέρδιζε εύκολα το Σαν Μαρίνο με 5-0 στα Τίρρανα, ενώ η Ουγγαρία επικράτησε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 2-1 της Ανδόρας. Τέλος στον 10ο όμιλο η Γερμανία μετά τα 6 γκολ στην Αρμενία, φιλοδώρησε με 4 γκολ την Ισλανδία και μάλιστα εκτός έδρας. Οι Γκνάμπρι και Ρούντιγκερ βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο πρώτο μέρος, ενώ οι Σανέ και Βέρνερ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα στην επανάληψη.

Για τον ίδιο όμιλο η Αρμενία «αυτοκτόνησε» νωρίτερα μένοντας στο 1-1 με το Λίχτενσταϊν, ενώ ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στα Σκόπια και την Ρουμανία. Η δράση των προκριματικών πλέον θα συνεχιστεί τον επόμενο μήνα με άλλες δύο αγωνιστικές στην φάση των ομίλων.