Καταιγιστική στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ, 4-1 τη Λάρισα

Δημήτρης Καλαϊτζής22 Νοεμβρίου 2020

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο Πρωτάθλημα πέτυχε η ΑΕΚ. Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα ήταν καταιγιστική στο δεύτερο μέρος και παρότι ισοφαρίστηκε στο 67΄, κατάφερε να φιλοδωρήσει με τέσσερα τέρματα τη Λάρισα (4-1) στη Ριζούπολη και να ανέβει με αγώνα παραπάνω στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος, η Ένωση ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Μαχαίρα στο 55΄.

Ωστόσο, η χαρά της δεν κράτησε για πολύ, καθώς οι Θεσσαλοί έφεραν το ματς στα ίσα με τον Σπαρ στο 67΄.

Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν από την ισοφάριση και πέντε λεπτά μετά ανέκτησαν και πάλι προβάδισμα με τον νεοεισελθών Ανσαριφάρντ, για να έρθει ο Σιμόες στο 78΄ να δώσει αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γαλανόπουλος στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.