Κ15: Πρωταθλητής στη... ρώσικη ρουλέτα ο Ολυμπιακός, με πέναλτι ένα μέτρο εκτός περιοχής είχαν ισοφαρίσει οι ερυθρόλευκοι τον ΠΑΟΚ

Metrosport Team23 Μαρτίου 2022

Απίστευτος τελικός διεξήχθη στο Αγρίνιο ανάμεσα στις ομάδες Κ15 του ΠΑΟΚ και του Ολυμπιακού.

Οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ στο 12' με τον Ζουριδάκη, ενώ ο Δικέφαλος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν πολύ καλύτερος του αντιπάλου του και ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσιότα στο 52'.

Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΟΚ πίεσε, έχασε καλή ευκαιρία ο Πάνου στο 69' με σουτ που πέρασε δίπλα από το δοκάρι και προηγήθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Καρακώστα.

Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι ασπρόμαυροι θα στεφθούν τροπαιούχοι, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού για μαρκάρισμα ένα μέτρο έξω από την περιοχή και το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, με το τελικό 2-2!

Στην τελευταία προσπάθεια, ο Σουλανιάκου ευστόχησε, ο Γεωργακόπουλος απέκρουσε την εκτέλεση του Ντούνγκα και οι ερυθρόλευκοι κατέκτησαν τον τίτλο.