Ήττα στο τάι-μπρέικ για τον ΠΑΟΚ

Δημήτρης Καλαϊτζής21 Φεβρουαρίου 2021

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο που έψαχνε για να μείνει ζωντανός στη μάχη του τίτλου. Ο Δικέφαλος αν και προηγήθηκε με 2-1 στα σετ, γνώρισε την ήττα από τον Παναθηναϊκό με 3-2 μέσα στο Παλατάκι.

Στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε μουδιασμένος και έδωσε την ευκαιρία στο Παναθηναϊκό να το εκμεταλλευτεί και να προηγηθεί με έξι πόντους. Το «τριφύλλι» κράτησε το υπέρ του προβάδισμα παίρνοντας το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν στα μισά του σετ με 16-13 και στη συνέχεια πέρασαν μπροστά με 21-17. Μάλιστα, πήραν και το σετ με 25-21, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο ίδιο τέμπο συνέχισε και στο τρίτο σετ το συγκρότημα του Δεληκώστα και κατάφερε να το πάρει με σχετική ευκολία (25-16), ανατρέποντας την εις βάρος της κατάσταση.

Στο τέταρτο σετ, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα, παίρνοντας αέρα πέντε πόντων, ωστόσο ο ΠΑΟΚ μπόρεσε και μείωσε στους δύο. Όμως τα κακά σερβίς από τους «ασπρόμαυρους» επέτρεψαν τους «πράσινους» να πάρουν το σετ με 18-25 και να στείλουν το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ, ο ΠΑΟΚ έμεινε από νωρίς πίσω και μοιραία έχασε το σετ (7-15) και την αναμέτρηση.

Τα σετ 2-3: 19-25, 25-21, 25-16, 18-25, 7-15