Ήττα στο τάι μπρέικ για τον ΠΑΟΚ από τον Παναθηναϊκό

Δημήτρης Καλαϊτζής18 Ιανουαρίου 2020

Ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε δυο φορές μπροστά στα σετ, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, καθώς έχασε με 3-2 από τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας για την 9η αγωνιστική της VolleyLeague.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για τον Δικέφαλο στο Πρωτάθλημα, που τον αφήνει στη δεύτερη θέση, την οποία μοιράζεται πλέον με το «τριφύλλι».

Ο ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς προβάδισμα ασφαλείας (6-11) κόντρα στον Παναθηναϊκό και στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά στους επτά (12-19) κι εν τέλει έφτασε με σχετική άνεση στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 21-25.

Οι «πράσινοι» βελτίωσαν την εικόνα τους στο δεύτερο σετ και με τους Ανδρεόπουλο Ράπτη προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους, ωστόσο ο Δικέφαλος κατάφερε να πλησιάσει σε απόσταση βολής. Όμως οι «ασπρόμαυροι» κάπου εκεί μπλόκαραν με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να ισοφαρίσει σε 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ έγινε μεγάλη μάχη, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και τον ΠΑΟΚ να είναι πιο ψύχραιμος στα καίρια σημεία και να φτάνει στην κατάκτηση του σετ και να παίρνει εκ νέου προβάδισμα.

Στο πιο κρίσιμο σετ, ο Δικέφαλος τα έκανε μαντάρα με τον Παναθηναϊκό να παίρνει εύκολα το σετ (25-16) και να στέλνει το παιχνίδι στο τάιμ μπρέικ. Εκεί, οι γηπεδούχοι ήταν πιο σοβαροί και κατάφεραν να πάρουν το σετ και παράλληλα τη νίκη, που τους φέρνει πλέον ισόβαθμους στη δεύτερη θέση μαζί με τον ΠΑΟΚ.