Χάντμπολ: Ήττα για τον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα των play off

Metrosport Team22 Ιανουαρίου 2022

Ο ΠΑΟΚ για μεγάλο χρονικό διάστημα έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ, αλλα η Ενωση στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη (29-27) στην πρεμιέρα των play off της Handball Premier.

O Δικέφαλος αιφνιδίασε την Ένωση και προηγήθηκε με 4-2 στο 7’ και 8-6 στο 15’.  H AEK ισοφάρισε με τον Ουγκάλντε σε 8-8 (18’) και στο 20’ πέρασε πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τον Πλάθα (9-8). Με διαφορά δύο τερμάτων έκλεισε το ημίχρονο (13-11).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το β’ μέρος με δύο γρήγορα γκολ και ισοφάρισε στο 32’ ενώ πέρασε μπροστά τρία λεπτά αργότερα με 14-13. H AEK με ένα σερί 3-0 πέρασε μπροστά 22-21 (45’) και μπήκε με +3 για πρώτη φορά στο ματς, στο τελευταίο 5λεπτο (26-23). Εκεί κέρδισε και δίλεπτη αποβολή του Σεϊρεκίδη και έφτασε +4 (28-24).

Οι «ασπρόμαυροι» μείωσαν σε 28-26, 1:01 πριν το τέλος του αγώνα και 28-27 με τον Αποστόλου στα 30 δεύτερα. Ωστόσο στη λήξη ο Αραμπατζής έκανε το 29-27 και χάρισε τη νίκη στην Ένωση.