Ήττα για τον Ολυμπιακό στη Γερμανία

Metrosport Team25 Σεπτεμβρίου 2020

Προβλημάτισε ο Ολυμπιακός στη Γερμανία, όπου ηττήθηκε με 75-69 από την Άλμπα Βερολίνου. Οι Πειραιώτες εμφάνισαν δύο πρόσωπα και ειδικά στο β΄ημίχρονο φάνηκε πως είχαν ξεχάσει να μπουν στο παρκέ.

Ο Ολυμπιακός ήταν... απολαυστικός στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε με 21-7 στο 10', ενώ η ανάπαυλα τον βρήκε στο +14 (38-24).

Ο ρυθμός των Πειραιωτών έπεσε, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και επέστρεψαν στο παιχνίδι μειώνοντας στους  τρεις (55-58), έξι λεπτά πριν το τέλος.

Εκμεταλλευόμενη τα συνεχόμενα λάθη των «ερυθρολεύκων»σε άμυνα και επίθεση, η Άλμπα ισοφάρισε. Ένα τρίποντο του Σίβα έφερε το ματς στα ίσα (58-58, 35') και πήρε και το προβάδισμα (63-58, 37').

Οι φιλοξενούμενοι κατέγραψαν πολλές κακές επιλογές και άστοχα σουτ, ώσπου ο Σλούκας ανέλαβε δράση για να μειώσει σε 65-64, δύο λεπτά πριν την κόρνα της λήξης.

Δύο μεγάλα τρίποντα του Σίκμα ήταν πάντως αρκετά για να βάλουν τέλος στο ματς, που κατέληξε στα... χέρια των Γερμανών (75-69).

Δεκάλεπτα: 7-21, 24-38, 44-52, 75-69