Ιστορικό κάζο στην Πόλη για τη Γιουνάιτεντ, μοιρασιά στην Αγία Πετρούπολη

Δημήτρης Καλαϊτζής04 Νοεμβρίου 2020

Την πρώτη της νίκη στην ιστορία της στο Τσάμπιονς Λιγκ πέτυχε η Μπασακσεχίρ, καθώς επικράτησε 2-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Στο άλλο παιχνίδι που έλαβε χώρα την ίδια ώρα, Ζενίτ και Λάτσιο ήρθαν ισόπαλες 1-1 στην Αγία Πετρούπολη.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Φαν ντε Μπέεκ βρήκε τον Σο, αλλά το σουτ του τελευταίου δεν βρήκε στόχο. Και δυο λεπτά μετά ήρθε το γκολ για την Μπασακσεχίρ με τον Μπα.

Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν εκεί και κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, αυτή τη φορά με σκόρερ τον Βίστσα στο 41΄.

Η χαρά τους κράτησε για δυο λεπτά, καθώς η Γιουνάιτεντ μείωσε σε 2-1 με κεφαλιά του Μαρσιάλ, ύστερα από σέντρα του Σο.

Στο 56΄ η ομάδα του Σόλσικερ έφτασε κοντά στο 2-2, όμως το φάουλ του Φερνάντες απέκρουσε ο Γκιουνόκ.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Μάντσεστερ έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, όταν ο Μαγκουάιρ έπιασε την κεφαλιά, ο Τοπάλ δεν μπόρεσε να απομακρύνει σωστά με την μπάλα να παίρνει κατεύθυνση προς τα δίχτυα όμως ο Επουρεάνου ως απομηχανής θεός έδιωξε πάνω στη γραμμή και χάρισε μια πολύτιμη και ιστορική νίκη στην ομάδα του .