Ιστορίες με αυτογκόλ για τον ΠΑΟΚ και η σύμπτωση με τον Ολυμπιακό

Γιώργος Πετρίδης24 Φεβρουαρίου 2020

Ήταν η φάση που έκρινε το χθεσινό ντέρμπι και έβαλε τον ΠΑΟΚ στο -5 έναντι του Ολυμπιακού. Το αυτογκόλ του Δημήτρη Γιαννούλη πέραν του ότι οδήγησε τον Δικέφαλο στην ήττα, είχε και μία ξεχωριστή στατιστική χροιά καθώς πέρασε πολύς καιρός από την τελευταία φορά που ένας ποδοσφαιριστής του, σκόραρε εις βάρος του. Κατά σύμπτωση το αυτογκόλ του Βούκοβιτς στο περσινό ματς του Πειραιά σημειώθηκε επίσης στο 49ο λεπτό ενώ η προηγούμενη φορά που παίκτης του ΠΑΟΚ σημείωσε αυτογκό, ήταν και πάλι σε ματς με τον Ολυμπιακό.

Το αυτογκόλ του διεθνή μπακ ήταν το πρώτο από παίκτη του ΠΑΟΚ μετά από 113 αγώνες Πρωταθλήματος (κανονικής διάρκειας και πλέι οφ) και 1.218 μέρες. Η τελευταία φορά ήταν στις 23 Οκτωβρίου 2016, όταν στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της σεζόν 2016-17, ο Φερνάντο Βαρέλα είχε σκοράρει εις βάρος του ΠΑΟΚ στο ματς του “Γ.Καραϊσκάκης”. Μάλιστα ο κεντρικός αμυντικός του Δικεφάλου ήταν εκείνος που είχε ανοίξει και το σκορ στο 6ο λεπτό εκείνου του ντέρμπι, πριν ισοφαρίσει με το αυτογκόλ του 25ου. Ο Ολυμπιακός είχε πάρει τη νίκη με το γκολ του Μιλιβόγεβιτς στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το τελευταίο αυτογκόλ από παίκτη του ΠΑΟΚ, στο 01:17

Γενικότερα τα αυτογκόλ δεν είναι μία συνηθισμένη κατάσταση για τον ΠΑΟΚ των τελευταίων χρόνων. Αν πάμε λίγο πιο πίσω, ο Έρικ Σάμπο το είχε κάνει στην εκτός έδρας ήττα από τον ΠΑΣ στα Γιάννενα στο ματς της σεζόν 2015-16 (3-1)...

Το αυτογκόλ του Σάμπο στο 00:38

Δύο χρόνια νωρίτερα, ο Στέλιος Κίτσιου είχε στείλει την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ στο εκτός έδρας με τον Εργοτέλη για τη σεζόν 2013-14, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2...

Το αυτογκόλ του Κίτσιου στο Παγκρήτιο, τον Μάρτιο του 2014, στο 01:27