Η Τούμπα τα... χιλιάζει στο Πρωτάθλημα!

Metrosport Team06 Σεπτεμβρίου 2022

Η Τούμπα γιορτάζει στις 12 Σεπτεμβρίου, συμπληρώνοντας 1000 παιχνίδια Πρωταθλήματος στο ιστορικό γήπεδο.

Ένα πολύ ενδιαφέρον στατιστικό μοιράστηκε η Ασπρόμαυρη Βίβλος, αφού στο επόμενο ματς του πρωταθλήματος του ΠΑΟΚ με την Λαμία την Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου η Τούμπα θα «πιάσει» τα 1000 παιχνίδια.

Οι 1.000 αγώνες Πρωταθλήματος θα είχαν συμπληρωθεί νωρίτερα αν είχε διεξαχθεί το ΠΑΟΚ-Διαγόρας Ρόδου τον Μάιο του 1987 (δεν έγινε λόγω απεργίας) ή το ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός Πειραιά τον Φεβρουάριο του 2018 (λόγω τραυματισμού ή «τραυματισμού» του προπονητή των αντιπάλων πριν την έναρξη).

Δύο ματς έχουν διακοπεί -και τα δύο με αντίπαλο την ΑΕΚ. Τον Νοέμβριο του 1995 διακόπηκε στο 68ο λεπτό λόγω επεισοδίων. Το αγωνιστικό σκορ ήταν 1-3 και παρέμεινε ως τυπικό. Τον Μάρτιο του 2018, διακόπηκε ο αγώνας στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων και ενώ ο ΠΑΟΚ είχε σκοράρει (το τυπικό σκορ μετατράπηκε σε 0-3).Ένας μέσος αγώνας Πρωταθλήματος του ΠΑΟΚ στην Τούμπα συγκεντρώνει περίπου 12.500 θεατές, από το 1959 που εγκαινιάστηκε η έδρα του ΠΑΟΚ. Βέβαια, 66 αγώνες έγιναν χωρίς θεατές, είτε (κυρίως) λόγω τιμωρίας, είτε λόγω υγειονομικών μέτρων την τελευταία διετία.

Συνολικά, ο ΠΑΟΚ έχει 682 νίκες, 193 ισοπαλίες και 124 ήττες. Στα 999 ματς Πρωταθλήματος που έχει δώσει στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ έχει πετύχει 1942 γκολ. Το σύνολο των τερμάτων του είναι αγωνιστικό, δηλαδή δεν υπάρχει κανένα γκολ που να του κατακυρώθηκε «άνευ αγώνα». Τα 1910 έχουν επιτευχθεί από ποδοσφαιριστές του, ενώ τα 32 είναι αυτογκόλ. Αντιθέτως, από τα 715 που έχει δεχτεί, τα 3 (της ΑΕΚ το 2018) είναι «χάρτινα».

Πηγή: Ασπρόμαυρη Βίβλος