Η Σενεγάλη πρωταθλήτρια Αφρικής στη διαδικασία των πέναλτι

Metrosport Team06 Φεβρουαρίου 2022

Σενεγάλη και Αίγυπτος έμειναν στο 0-0 στην κανονική διάρκεια και στην παράταση του τελικού του Κόπα Άφρικα.

Ο Μανέ είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 7', αλλά ο Αμπουμπάγκαλ του είπε «όχι» σε εκτέλεση πέναλτι που είχε κερδίσει ο Σις. Οι λιγοστές καλές στιγμές που είχε η Αίγυπτος ήταν με κύριο εκφραστή τον Σαλάχ, ενώ όσο περνούσε ο χρόνος οι δύο ομάδες κοιτούσαν περισσότερο να μην χάσουν παρά να κερδίσουν.

Έτσι, ο μεγάλος αγώνας οδηγήθηκε σε παράταση και πέναλτι. Στη «ρώσικη ρουλέτα» η Σενεγάλη ήταν πιο ουσιαστική, επικράτησε με 4-2 και κέρδισε το πρώτο τρόπαιο της ιστορίας της, στερώντας από την αντίπαλό της την ευκαιρία να πανηγυρίσει για όγδοη φορά ένα Κόπα Άφρικα.

Μανέ εναντίον Σαλάχ, λοιπόν, σημειώσατε 1...

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΣΕΝΕΓΑΛΗ: Εντουάρ Μεντί, Σαρ, Κουλιμπαλί, Ντιαλό, Σις, Κουγιατέ (66' Γκουεγέ), Ναμπαλίς Μεντί, Σαρ (77' Ντιά), Γκουεγέ, Μανέ, Ντιέντιου (77' Ντιένγκ)

ΑΙΓΥΠΤΟΣ: Αμπουγκάμπαλ, Ασχούρ, Αμπντελμονέμ, Ελ Βενς, Φοτούχ, Ελνένι, Φατί (99' Λασίν), Σουλάγια (59' Τρεζεγκέ), Σαλάχ, Μοχάμεντ (59' Χαμντί), Μαρμούς (59' Ζίζο)