Γλίτωσε το κάζο στις καθυστερήσεις η Άρσεναλ

Δημήτρης Καλαϊτζής19 Οκτωβρίου 2021

Σ΄ ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο, η Άρσεναλ κατάφερε με γκολ του Λακαζέτ στην τελευταία φάση του αγώνα να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας (2-2) για την 8η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Στο 8ο μόλις λεπτό ο Πεπέ έκανε φοβερή ενέργεια από δεξιά, πλάσαρε και ο Γκουαΐτα απέκρουσε εντυπωσιακά, αλλά ο ερχόμενος Ομπαμεγιάνγκ με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης, οι «αετοί» έφεραν το ματς στα ίσα. Μετά από τραγικό λάθος του Παρτέι, ο Αγιού έδωσε στον Μπεντέκε και ο τελευταίος με ιδανικό τελείωμα ισοφάρισε σε 1-1.

Και στο 74΄ η ομάδα του Βιεϊρά έφερε τούμπα το ματς με τον Έντουαρντ.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η Κρίσταλ Πάλας θα φύγει με ένα τεράστιο διπλό, οι «κανονιέρηδες» κατάφεραν στην τελευταία φάση του αγώνα να σκοράρουν με τον Λακαζέτ και να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας.