«Γκέλα» στο Λονδίνο για τη Σίτι με δύο δοκάρια

Πέτρος Χαριζακλής14 Μαρτίου 2022

«Γκέλαρε» η Σίτι στο Λονδίνο και το «Σέλχουστ Παρκ» κόντρα στη Κρίσταλ Πάλας (0-0). Η ομάδα του Γκουαρδιόλα ήταν ανώτερη και είχε αρκετές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Αυτό το αποτέλεσμα έφερε την διαφορά των «σίτιζενς» στο +4 από τη Λίβερπουλ, η οποία έχει ματς λιγότερο. H Κρίσταλ Πάλας παρέμεινε στην 11η θέση και έφτασε τους 34 βαθμούς.

Στο 14ο λεπτό ο Ντε Μπρόινε έκανε δυνατό σουτ, ο κίπερ της Πάλας απέκρουσε αλλά στο ριμπάουντ ο Σίλβα δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 26ο λεπτό ο Ντε Μπρόινε με μαγικό τρόπο προσπάθησε να βρει δίχτυα αλλά ο Γκάιτα απέκρουσε.

Στο 27' ο Κανσέλο έχασε τρομερή ευκαιρία για την Σίτι να ανοίξει το σουτ, αλλά ο κεραυνός που επιχείρησε σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της Πάλας.

Η Σίτι συνέχισε να απειλεί και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ντε Μπρόινε να σημαδεύει το δοκάρι στο 57' και μετά την απομάκρυνση ο Μαχρέζ εξαπέλυσε σουτ και απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Πάλας.

Στο 71' ο Γκρίλις έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, όμως η προβολή του Σίλβα δεν ήταν τόσο καλή για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.