Γκέλα ολκής για την Μπαρτσελόνα

Δημήτρης Καλαϊτζής31 Οκτωβρίου 2020

-Χ-άνει έδαφος συνεχώς στην Ισπανία η Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» κόλλησαν στο 1-1 με την Αλαβές εκτός έδρας και είδαν τη διαφορά από την κορυφή να εκτοξεύεται στους οκτώ βαθμούς!

Η Αλαβές ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ 31΄. Ο Πικέ γύρισε την μπάλα στον Νέτο, εκείνος υπέπεσε σε τραγικό λάθος με τον Ριόχα να του την κλέβει και να την στέλνει στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0, που ήταν και σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με τους χειρότερους οιωνούς άρχισε το δεύτερο μέρος για τους γηπεδούχους, καθώς έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Χότα στο 62΄ και σα να μην έφτανε αυτό, δυο λεπτά μετά ήρθε και η ισοφάριση από τους Καταλανούς με τον Γκριεζμάν.

Από εκείνο το σημείο και μετά, η ομάδα του Κούμαν πίεσε ασφυκτικά για να σημειώσει και δεύτερο τέρμα, όμως έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Πατσέκο, ο οποίος κατέβασε ρολά και χάρισε έναν τεράστιο βαθμό στην Αλαβές.