Φιλοδώρησε με πέντε γκολ την Σαουθάμπτον η Τότεναμ

Metrosport Team20 Σεπτεμβρίου 2020

Με πέντε τέρματα φιλοδώρησε την Σαουθάμπτον η Τότεναμ (2-5) για τη δεύτερη αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος. Σε εξαιρετική ημέρα ο Σον που σημείωσε τέσσερα τέρματα ενώ ένα ακόμη πρόσθεσε ο Κέιν.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 32΄ όταν ο Ίνγκς με όμορφο πλασέ από το πλάι έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Οι «πετεινοί« ισοφάρισαν λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου με γκολ του Σον Χιουνγκ Μιν.

Στο 47ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κέιν έβγαλε εκπληκτική κάθετη στον Σον, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματα της Τότεναμ ενώ λίγο αργότερα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 βρίσκοντας και πάλι δίχτυα.

Ο 28χρονος επιθετικός στο 73΄σημείωσε το τέταρτο προσωπικό του τέρμα και πέντε λεπτά πιο μετά ήταν η σειρά του Κέιν να κουνήσει το πλεκτό. Στο 90΄η Σαουθάμπτον κατάφερε να μειώσει το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ίνγκς.