Φιλική ήττα για τον Ηρακλή στις Σέρρες

Δημήτρης Καλαϊτζής21 Αυγούστου 2022

Την ήττα με 1-0 γνώρισε ο Ηρακλής σε φιλικό παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό εκτός έδρας.

Ο Γηραιός αν και είχε τις ευκαιρίες δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκολ και μοιραία γνώρισε την ήττα από τα ‘’λιοντάρια’’.

Επόμενα φιλικά παιχνίδια για τους κυανολεύκους με Καλλιθέα (28/8) και Ηρακλή Λάρισας (4/9).

Στα του αγώνα, η πρώτη φάση στο παιχνίδι ανήκε στον Πανσερραϊκό, με την κεφαλιά του Σαΐντ να περνάει άουτ στο 23΄, ενώ νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι για ανατροπή του Άλεξιτς.

Ο Ηρακλής απάντησε με το σουτ του Τότσκα στο 29΄ και στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Γηραιός έχασε μία ακόμα ευκαιρία αυτή τη φορά με τον Πατράλη, με τον Γιαννίκογλου να αποκρούει.

Στο 33΄ ήταν σειρά του Γιουμπιτάνα να απειλήσει, όμως και πάλι ο γκολκίπερ των γηπεδούχων ήταν εκεί. Πέντε λεπτά μετά, ο Ματίας Τόμας εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και ο πορτιέρε των ‘’λιονταριών’’ απέκρουσε ξανά σωτήρια.

Στο 52΄ ο Ημίθεος άγγιξε το γκολ, όμως το μακρινό σουτ του Πατράλη βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.

Και η μπάλα τιμώρησε τους παίκτες του Κώστα Γεωργιάδη, καθώς ο Πανσερραϊκός κέρδισε πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Κανίς (62΄) και έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου να παίρνει τη φιλική νίκη.

Η σύνθεση του Ηρακλή: Βελλίδης, Πανάγου, Βιτλής, Α. Παπαστεριανός, Σιούτας, Σίλβα, Τότσκα, Πατράλης, Τόμας, Γιουμπιτάνα, Άλεξιτς.

Έπαιξαν και οι: Κουντουριώτης, Δόρης, Μανουσάκης, Κραγιόπουλος, Πέλκας