Εύκολο πέρασμα της Λέστερ από το ΟΑΚΑ επί της ΑΕΚ

Metrosport Team29 Οκτωβρίου 2020

Η ΑΕΚ στην πρεμιέρα των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ ηττήθηκε από την Μπράγκα και στην 2η αγωνιστική ήθελε ένα θετικό αποτέλεσμα για να έχει ελπίδες για πρόκριση. Αυτό δεν ήρθε, με την Λέστερ να την κερδίζει αρκετά εύκολα με 2-1, με τον Βάρντι να ανοίγει το σκορ στο 18ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο Τσούντχουρι στο 39’ με δυνατό σουτ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ «καθάρισε» το ματς πετυχαίνοντας το 0-2 και η Λέστερ στη συνέχεια διαχειρίστηκε το παιχνίδι.

Στο 49ο λεπτό η ΑΕΚ έδειξε να «ξυπνάει» και μείωσε σε 1-2 με ωραία προσπάθεια και σουτ του Τάνκοβιτς έπειτα από ωραία μπαλιά του Μάνταλου, ωστόσο έμεινε εκεί και δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Τάνκοβιτς είχε μπει αλλαγή στο ημίχρονο στη θέση του Λιβάγια και χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά για να σκοράρει.

Ετσι, η ΑΕΚ μετά από δύο αγώνες έχει μηδέν βαθμούς ενώ η Λέστερ έξι.