Εύκολες νίκες για ΠΑΟΚ και Ηρακλή

Δημήτρης Καλαϊτζής29 Φεβρουαρίου 2020

Ο ΠΑΟΚ πέρασε αέρας από την Αλεξανδρούπολη, καθώς επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ του ουραγού Εθνικού.

Έτσι, ο Δικέφαλος διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση και πλέον στρέφει την προσοχή του στο επόμενο παιχνίδι με τον Ηρακλή στο Παλατάκι, λίγες μέρες πριν το Final -4 του Κυπέλλου.

Οι «ασπρόμαυροι» έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους παίρνοντας αέρα δέκα πόντων (7-17) για να φτάσουν εν τέλει με ευκολία στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-10.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μείνουν ανταγωνιστικοί μέχρι το 8-9 του δεύτερου σετ, όμως από το σημείο εκείνο και μετά η ομάδα του Δεληκώστα ανέβασε στροφές και πήρε και το δεύτερο σετ με 19-25.

Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής με τον ΠΑΟΚ να παίρνει και το σετ και νίκη.

Τα σετ 0-3: 10-25, 19-25, 21-25

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, ο Ηρακλής έκανε σημαντικό βήμα για να τερματίσει στην πρώτη εξάδα του Πρωταθλήματος, χάρη στη νίκη επί του Παμβοχαϊκού με 3-1 σετ στη Μίκρα στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Από την άλλη η ομάδα από το Βραχάτι μετά από αυτή την ήττα παρέμεινε στην έβδομη θέση της βαθμολογίας

Τα σετ 3-1: 25-22, 27-29, 25-21, 25-17