Euroleague: Ήττα για τον Παναθηναϊκό από την Άλμπα

Metrosport Team07 Απριλίου 2023

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 84-88 από την Άλμπα Βερολίνου στο ΟΑΚΑ σε μία αναμέτρηση χωρίς καμία βαθμολογική σημασία για την 33η αγωνιστική της Euroleague.

Και οι δύο ομάδες έχουν αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης, ευρισκόμενες στα χαμηλά της βαθμολογίας. Το «τριφύλλι» υποχώρησε στο 11-32 ενώ οι Γερμανοί ανέβηκαν στο 10-23.

Ο αγώνας

Η Άλμπα αιφνίδασε στο ξεκίνημα τον Παναθηναϊκό (2-12 στο 4') ο οποίος αντέδρασε και μάζεψε τη διαφορά (11-14 στο 6'). Όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +8 (17-25). Μάλιστα έστειλαν τη διαφορά στους 14 (20-34) στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Οι Λιθουανοί του «τριφυλλιού» (Γκριγκόνις και Γκουντάιτις) ανέλαβαν δράση και μαζί με τον Μπέικον ψαλίδισαν ξανά την απόσταση στους 3 (38-41 στο 18΄). Ο Τίμαν έδωσε ανάσα στην Άλμπα που πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 7 πόντων (42-49).

Με τέσσερις πόντους στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, η Άλμπα πήρε ξανά διψήφια διαφορά (42-53). Τότε ο Μπέικον το πήρε πάνω του και με δύσκολα καλάθια «ροκάνισε» τη διαφορά (50-53) ενώ λίγο αργότερα ο Λι με τρίποντο έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό (57-56 στο 27'). Ο Μπέικον ήταν ο μπροστάρης των γηπεδούχων (13 π.) στην τρίτη περίοδο την οποία ο Παναθηναϊκός έκλεισε στο +2 (68-66).

Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Χρήστος Σερέλης είδε τον Πάρις Λι να αποχωρεί τραυματίας καθώς ένιωσε ενοχλήσεις και η Άλμπα το εκμεταλλεύτηκε περνώντας ξανά μπροστά (71-75 στο 33'). Όμως 7 πόντοι του Παπαγιάννη και 2 του Γκριγκόνις έδωσαν «αέρα» 5 πόντων στο «τριφύλλι» (80-75 στο στο 36'). Ο Μάοντο Λο ανέλαβε δράση για τη γερμανική ομάδα αλλά ο Παναθηναϊκός διατηρούσε το προβάδισμα (84-82 στο 39'). Ο Γερμανός γκαρντ με καλάθι και δυο βολές έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (84-86 στα 17''). Ο Μπέικον αστόχησε στο τρίποντο της νίκης και ο Λο με ένα ακόμα ζευγάρι βολών έγραψε το τελικό 84-88.

Για τον Παναθηναϊκό, πρώτος σκόρερ ο Ντουέιν Μπέικον με 16 πόντους, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και 1/6 τρίποντα, ένα εκ των οποίων το σουτ της νίκης στο 84-86. Ο Μάριους Γκριγκόνις ακολούθησε με 15 πόντους, ο Παπαγιάννης άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ (13π., 9ρ.), ενώ ο Πάρις Λι είχε 12 πόντους (5/12 σουτ).

Για την Άλμπα, ο Μάοντο Λο είχε 13 πόντους, ήταν άστοχος (4/14 σουτ) αλλά έκρινε το ματς με δικές του προσπάθειες στο τέλος. Πρώτος σκόρερ της γερμανικής ομάδας ο Τζαλίν Σμιθ με 14 πόντους.