Eurobasket: Νίκη με ανατροπή στο τελευταία δεκάλεπτο για την Ουκρανία και αγκαλιά με την πρόκριση

Metrosport Team03 Σεπτεμβρίου 2022

Η Ουκρανία (2-0) έκανε τη μεγάλη ανατροπή, επικράτησε της Εσθονίας με 74-73 και έκανε ένα τεράστιο βήμα για την πρόκριση στη φάση των «16», για τον όμιλο που συμμετέχει και η Ελλάδα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ρόλοι μοιράστηκαν. Η Εσθονία ανέλαβε αυτόν του οδηγού και η Ουκρανία του διώκτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός δεν άλλαξε. Μάλιστα, η Εσθονία (με 6:30 πριν τελειώσει η 3η περίοδος) έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους (47-37). Με μια αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο η Ουκρανία πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 35-33, 61-66, 73-74

Εσθονία (Τόιγιαλα): Ντόρμπεκ, Ντρελ 10 (2), Γιόεσαρ 5 (1), Κίτσινγκ 9 (1), Κότσαρ 17 (7/14 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Κρίσα 9 (2/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Κουλαμάε 11 (1), Ραϊέστε 9 (1), Σοκ 2, Τας 1, Βένε.

Ουκρανία (Μπαγκάτσκις): Μπλίζνιουκ 4 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπομπρόφ, Ερούν 12 (4 ριμπάουντ), Λεν 7 (4 ριμπάουντ), Λουκάσοφ, Μίχαϊλιουκ 18 (2/5 τρίποντα), Πούστοβι, Σάνον 10, Σιντόροφ 11 (1), Τκατσένκο 10 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζότοφ.