Euro 2020: Μπέιλ και Ράμσεϊ υπέγραψαν τη νίκη της Ουαλίας επί της Τουρκίας

Metrosport Team16 Ιουνίου 2021

Μεγάλη νίκη (0-2) που της δίνει σημαντικές ελπίδες για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Euro 2020 πέτυχε η Ουαλία επί της Τουρκίας.

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να έχουν εκατέρωθεν φάσεις για να ανοίξουν το σκορ.

Τελικά, η Ουαλία ευτύχησε να προηγηθεί με τέρμα του Ράμσεϊ στο 42' μετά από εξαιρετική, μακρινή μπαλιά του Μπέιλ, που έβγαλε τον συμπαίκτη του τετ α τετ. Ο άσος της Τότεναμ έχασε, πάντως, την ευκαιρία στο 62' να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του όταν αστόχησε απελπιστικά σε εκτέλεση πέναλτι, αλλά ο Ρόμπερτς στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων έγραψε το τελικό 0-2.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τουρκία: Τσακίρ, Τσελίκ, Αϊχάν, Σεγιουντζιού, Μεράς (73' Μιουλντιούρ), Γιοκουσλού (46' Ντεμιράλ), Καραμάν (75' Ντερβίσογλου), Τσαλχάνογλου, Τουφάν (46' Γιαζιτζί), Ουντέρ (83' Καχβετζί), Μπ. Γιλμάζ

Ουαλία: Γουόρντ, Ρόμπερτς, Μέφαμ, Ρόντον, Ντέιβις, Άλεν (73' Αμπάντου), Μόρελ, Μπέιλ, Ράμσεϊ (85' Γουίλσον), Τζέιμς (90+4' Ν. Γουίλιαμς), Μουρ