Euro 2020: Η Ουγγαρία «βραχυκύκλωσε» την Γαλλία

Metrosport Team19 Ιουνίου 2021

Αφού είδε την μπάλα στο πρώτο ημίχρονο να μην μπαίνει με τίποτα στα δίχτυα και βρέθηκε πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η Γαλλία δεν κατάφερε, τελικά, να ανατρέψει ολοκληρωτικά την εις βάρος της κατάσταση κόντρα στην Ουγγαρία, έμεινε στο 1-1 και άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς όσον αφορά την πρόκριση από τον 6ο όμιλο του Euro 2020.

O Φιόλα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους σόκαρε την Γαλλία γράφοντας το 1-0, ενώ έπρεπε να φτάσουμε στο 66' για να σκοράρει όταν έπειτα από ολιγωρία στην άμυνα των τυπικά γηπεδούχων ο Γκριεζμάν από κοντά κεραυνοβόλησε τον Γκουλάτσι. Από εκεί και πέρα, οι Γάλλοι είχαν την κατοχή, ωστόσο, ήταν «φλύαροι», χάνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ουγγαρία: Γκουλάτσι, Άνταμ Σάλαϊ, Φιόλα, Όρμπαν, Νέγκο, Ναγκί, Ατίλα Σάλαϊ, Σχάφερ, Κλάινχαϊσχερ, Ρόλαντ Σάλαϊ, Μπότκα

Γαλλία: Λορίς, Παβάρ, Κιμπεμπέ, Βαράν, Ντιν, Πογκμπά, Καντέ, Ραμπιό (57' Ουσμάν Ντεμπελέ), Γκριεζμάν, Εμπαπέ, Μπενζεμά