Βελιγράδι-Παγκόσμιο πρωτάθλημα πόλο εφήβων: Αποκλείστηκε η εθνική μας στα προημιτελικά

Metrosport Team17 Αυγούστου 2022

Η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης εφήβων (Κ18) δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος του Βελιγραδίου, γνωρίζοντας την ήττα από την Ισπανία με 9-8.

O προημιτελικός ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος. Η εθνική ομάδα προηγήθηκε 2-1 και 3-2 με την Ισπανία να προσπερνά με 4-3.

Στη συνέχεια οι διεθνείς κράτησαν τους Ισπανούς χωρίς γκολ για 10 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα, όμως δεν το εκμεταλλεύτηκαν, απλά πήραν την πρωτοπορία με 5-4.

Οι Ισπανοί μπήκαν στο 4ο οκτάλεπτο έχοντας κεφάλι στο σκορ 6-5, ο Χιλ έκανε το 7-5, όμως το παιχνίδι δεν είχε κριθεί.

Ο Ανδρέας Μπιτσάκος μείωσε σε 7-6, τρία λεπτά πριν από το τέλος και ισοφάρισε 8-8 στο 1:23. Στην επόμενη επίθεση η Ισπανία έπαιξε με παίκτη παραπάνω, με τον Ιμπάνεθ να κάνει το 9-8 (0:44).

Στην τελευταία επίθεση η εθνική ομάδα είχε την ευκαιρία για την ισοφάριση, σε δική της επίθεση στον παίκτη παραπάνω, όμως η μπάλα χάθηκε στα οκτώ δευτερόλεπτα και μαζί η 4άδα.