Επιστροφή στις νίκες για την Μπαρτσελόνα

Δημήτρης Καλαϊτζής18 Οκτωβρίου 2021

Επιστροφή στις νίκες για την Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» νίκησαν με 3-1 τη Βαλένθια μέσα στο «Καμπ Νου». Μ΄ αυτή τη νίκη, έφτασαν τις τέσσερις στο Πρωτάθλημα και βρίσκονται στην έβδομη θέση και στο -5 από την πρωτοπόρο της βαθμολογίας, Σοσιεδάδ.

Στα του αγώνα, οι «νυχτερίδες» αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους, καθώς ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με τον Γκαγιά μόλις στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης.

Ωστόσο, η χαρά τους κράτησε μόλις οκτώ λεπτά, αφού η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε σε 1-1 με τον Φάτι.

Στο 39ο λεπτό ο Γκαγιά έκανε πέναλτι στον Φάτι, ο Ντεπάι το εκτέλεσε εύστοχα κι έγραψε το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βαλένθια απείλησε και μάλιστα είχε δοκάρι με τον Κάρλος Σολέρ, όμως ο Φιλίπε Κουτίνιο σκόραρε στο 85΄ και καθάρισε το παιχνίδι για την Μπαρτσελόνα.