Επική ανατροπή της Τότεναμ - Νιουκάστλ για Τσάμπιονς Λιγκ, Έβερτον για Τσάμπιονσιπ

Πέτρος Χαριζακλής28 Απριλίου 2023

Αν και βρέθηκε να κερδίζει με 2-0 στο ημίχρονο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να χάσει δύο βαθμούς στο Λονδίνο (2-2). Η Τότεναμ επέστρεψε στο δεύτερο ημίχρονο και με γκολ των Πόρο και Σον, άφησε την αντίπαλό της στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Η Νιούκαστλ έκανε πάρτι απέναντι στην Έβερτον για την 33η αγωνιστική της Premier League. Η ομάδα του Χάου επικράτησε 4-1 των ζαχαρωτών στο Γκούντισον Παρκ, από το οποίο ο κόσμος αποχωρούσε απογοητευμένος μετά το 75ο λεπτό.

Κάπως έτσι, η Νιούκαστλ βρίσκεται όλο και πιο κοντά στο Champions League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου. Είναι στην 3η θέση με 62 πόντους στο +8 από την 5η Άστον Βίλα. Από την άλλη, η Έβερτον παραμένει σε δεινή θέση. Είναι στην 19η θέση με 28 πόντους στο -2 από τη Νότιγχαμ Φόρεστ, η οποία βρίσκεται εκτός της επικίνδυνης ζώνης.

Ακόμη μία ήττα στο «Σεντ Μέρις» για τη Σαουθάμπτον, καθώς ηττήθηκε με 0-1 από την Μπόρνμουθ και παρέμεινε ουραγός και πλησιάζει ολοένα και περισσότερο στην Τσάμπιονσιπ.