ΕΠΙΚΗ ανατροπή ο ΠΑΟΚ και πρώτο βήμα για τελικό!

Δημήτρης Καλαϊτζής01 Ιουλίου 2020

Πολύ σκληρός για να πεθάνει! Αν και έπαιζε με ελληνικό στοιχείο, αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς και να επικρατήσει 3-2 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ και να κάνει το πρώτο βήμα για τον τελικό της VolleyLeague.

Επόμενο ραντεβού για τις δυο ομάδες την ερχόμενη Παρασκευή (3/7).

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο ξεκίνημα του αγώνα. Με εξαιρετική άμυνα και κινητήριο μοχλό τον Ράπτη κατέκτησε τα πρώτα δυο σετ με 25-14 και 25-19.

Κάπου εκεί, ήρθε η χαλαρότητα των «πρασίνων», με τους «ασπρόμαυρους» να αντιδρούν και να φτάνουν στην κατάκτηση του τρίτου σετ και να δίνουν άγρια ομορφιά στον πρώτο ημιτελικό των δυο ομάδων.

Η ομάδα του Δεληκώστα συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο τέταρτο σετ και εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη του Παναθηναϊκού πήρε το σετ και ισοφάρισε σε 2-2.

Με την ψυχολογία στα ύψη, οι «ασπρόμαυροι» δεν έχασαν την συγκέντρωση τους στο τάιμ μπρέικ και με όπλο την άμυνα έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 15-8 και παράλληλα πανηγύρισαν τη νίκη.

Τα σετ 3-2: 14-25, 19-25, 25-23, 25-23, 15-8