Επαγγελματικό διπλό της Τσέλσι, πρώτη νίκη της Βόλφσμπουργκ στο Τσάμπιονς Λιγκ

Πέτρος Χαριζακλής02 Νοεμβρίου 2021

Επαγγελματική νίκη στη Σουηδία πήρε η Τσέλσι με 1-0 επί της Μάλμε και παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της πρωτιάς στον όμιλο. Το γκολ πέτυχε ο Ζίγιες στο 56ο λεπτό με πλασέ σε κενή εστία μετά από υπέροχη σέντρα του Χόντσον-Οντόι.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη στις 19.45, η Βόλφσμπουργκ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη φετινή φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, κερδίζοντας με 2-1 τη Σάλτσμπουργκ και κράτησε τις ελπίδες της για πρόκριση. Η γερμανική ομάδα είχε νέο προπονητή στον πάγκο της και μετά το διπλό στη Λεβερκούζεν για τη Γερμανική Μπουντεσλίγκα, έκανε το 2x2.

Το 1-0 έκανε στο 3ο λεπτό μόλις ο Εμπακού με κοντινό πλασέ.

Στο 30ο λεπτό η Σάλτσμπουργκ ισοφάρισε με αριστουργηματική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βέμπερ.

Στο 60' η Βόλφσμπουργκ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Νμέτσα να στοπάρει με το στήθος και να σουτάρει στην κλειστή γωνία της Σάλτσμπουργκ για το 2-1.