Εντυπωσιακή η Μαρσέιγ επιθετικά, προβληματική αμυντικά

Metrosport Team03 Απριλίου 2022

Η Μαρσέιγ πριν την αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ για τα προημιτελικά του Conference League, ισοπέδωσε τη Σεντ Ετιέν με 4-2 εκτός έδρας και πηγαίνει με ανεβασμένη τη ψυχολογία στον αγώνα με τον «Δικέφαλο».

Το παιχνίδι για τους Μασσαλούς δεν ξεκίνησε με το καλύτερο τρόπο, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ντενίς Μπουανγκά μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης. Η ομάδα του Σαμπάολι παρότι είχε την κατοχή και τις τελικές δεν μπορούσε να βρει τη λύση επιθετικά.

Τη λύση την έδωσε η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παγέτ στο 45+2΄, στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες. Στο δεύτερο μέρος η Μαρσέιγ πάτησε το γκάζι και σε ένα 13λεπτο φιλοδώρησε την αντίπαλό της με ακόμα τρία τέρματα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ( αυτογκόλ Κολοτζιετζάκ 60΄, Ντιένγκ 68΄, Αρίτ 73΄).

Στο 86ο λεπτό η Σεντ Ετιέν επιβεβαίωσε την αδυναμίας της άμυνας των Μασσαλών, γράφοντας το τελικό σκορ του αγώνα.