Elite League-Ηρακλής: «Το πίστεψα απίστευτα πολύ, το είδα να μπαίνει» είπε ο Σπρίντζιος για το buzzer beater (vids)

Metrosport Team17 Απριλίου 2024

Ο Ηρακλής με φοβερή ανατροπή στα Μέγαρα κέρδισε 70-72 το πρώτο παιχνίδι κόντρα στη ΝΕΜ. Ο Μιχάλης Σπρίντζιος πήρε το τελευταίο σουτ για τον Ημίθεο πετυχαίνοντας το μεγάλο τρίποντο νίκης, το οποίο όπως δήλωσε το… είδε να μπαίνει!

Οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να επιστρέψουν στον αγώνα απέναντι στη ΝΕ Μεγαρίδας στο δεύτερο ημίχρονο με αντεπίθεση διαρκείας και να πετύχουν μια τεράστια νίκη που τους δίνει μεγάλη ώθηση για την ανατροπή της σειράς των αγώνων (2-1 πλέον) για την πρόκριση στο Final 4 της Elite Leaque.

Με 10,4 δευτερόλεπτα εναπομείναντα χρόνο και τη μπάλα σε επαναφορά από τον Σοκ, ο Κάρι έψαξε τον ελεύθερο παίκτη, είδε ακροβολισμένο στην αριστερή γωνία τον 18χρονο Μιχάλη Σπρίντζιο ο οποίος πήρε το σουτ στα 2,9 σκοράροντας μεγάλο τρίποντο και δίνοντας τη νίκη στον Ηρακλή.

Μιλώντας στο Action 24 μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Μιχάλης Σπρίντζιος επισήμανε μεταξύ άλλων:

««Η αλήθεια είναι είχα αισιοδοξία, πίστεψα πολύ στον εαυτό μου.

Το πίστεψα απίστευτα πολύ και το είδα να μπαίνει.

Μπορούμε εννοείται να ανατρέψουμε την κατάσταση.

Χαμηλά το κεφάλι συνεχίζουμε τη σειρά στο Ιβανώφειο και ελπίζουμε να κερδίσουμε για να περάσουμε στο Final 4».

Αγγέλου: «Σκορπίσαμε το ταλέντο μας, αλλά συγκεντρωθήκαμε»

Ο Διονύσης Αγγέλου έσπευσε να αγκαλιάσει τον Μιχάλη Σπρίντζιο (και προφανώς όλους τους παίκτες του) μετά τη μεγάλη ανατροπή που ολοκλήρωσε ο Ηρακλής δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Όπως δήλωσε ο προπονητής του Ηρακλή, η ομάδα του σπατάλησε το ταλέντο της στο πρώτο ημίχρονο, όμως συγκεντρώθηκε και άλλαξε τα δεδομένα στο δεύτερο:

«Ήταν ένα ματς που στην αρχή δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά κα η ΝΕΜ προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Είπα στους παίκτες ότι είναι κρίμα για την προσπάθεια, τον κόπο και το ταλέντο τους.

Στο πρώτο ημίχρονο σκορπίσαμε το ταλέντο μας. Στο δεύτερο συγκεντρωθήκαμε».